Menu
Odżywianie / Nauka jedzenia

Jak wybrać odpowiednią dietę?

Jaka dieta jest skuteczna? Jak wybrać odpowiednią dietę? Która dieta jest najlepsza? To często pojawiające się pytania. Też się nad tym zastanawiasz? Sprawdź!

Dieta to sposób odżywiania, który uwzględnia ilość oraz jakość spożywanych produktów. Powinna ona dostarczać niezbędnych składników pokarmowych w indywidualnie dostosowany do potrzeb organizmu sposób. Potocznie słowo dieta często używane jest w odniesieniu do diet redukcyjnych (odchudzających). A dieta może przecież doprowadzić nie tylko do spadku masy ciała, ale również do jej wzrostu. Jak znaleźć dla siebie najlepszą dietę?

Jak wybrać odpowiednią dietę?
Jak wybrać odpowiednią dietę?

Jakie są rodzaje diet?

  • Dieta podstawowa (najbardziej powszechny sposób odżywiania w danej społeczności- dieta standardowa)
  • Dieta eliminacyjna (alternatywny sposób żywienia, przyjęta w świadomy sposób rezygnacja z pewnych metod przygotowania posiłków lub spożywania pewnych grup produktów- np. dieta wegańska, dieta ketogeniczna)
  • Dieta lecznicza (okresowo stosowany sposób żywienia ze względów terapeutycznych)

Jak wybrać odpowiednią dietę?

Istnieje mnóstwo diet (i ciągle powstają nowe), a każda z nich ma rzesze zwolenników oraz oczywiście przeciwników. Do cieszących się sporą popularnością diet należą między innymi: dieta Cambridge, dieta Dukana, dieta SIRT, dieta dr Dąbrowskiej, diety rozdzielne, dieta wegetariańska, dieta ketogeniczna.
A przecież już od dawna wiadomo, że nie istnieje „dieta idealna dla wszystkich”, którą może z powodzeniem stosować każdy.

Dieta to bardzo indywidualna kwestia, ale czym się kierować podczas wyboru odpowiedniego dla siebie rodzaju?
Odpowiednio dobrana dieta powinna uwzględniać preferowaną ze względu na tryb życia ilość posiłków oraz być dopasowana pod względem ulubionych produktów i smaków.
W dobrze dobranej diecie nie ma miejsca na uczucie głodu, spędzania zbyt wiele czasu w kuchni, niesmaczne posiłki, złe samopoczucie czy brak energii.

Zanim wybierzesz dla siebie najlepszą dietę zadaj sobie te pytania:

  • Co najbardziej lubisz jeść?
  • Czego nie lubisz jeść?
  • Jaki prowadzisz tryb życia?
  • Co jest Twoją największą słabością?
  • Czy często odczuwasz głód? Jak go znosisz?

Odpowiedzi między innymi na powyższe pytania powinny nakierować Cię na sposób żywienia, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Wybrany sposób żywienia powinien być dla Ciebie przyjemny i możliwy do bezproblemowego długotrwałego stosowania (poza dietami leczniczymi).

W przypadku podjęcia z nami współpracy, na samym początku każdy podopieczny wypełnia ankietę dietetyczno-medyczną w której znajdują się pytania dotyczące stanu zdrowia, stosowanych leków i suplementów, produktów które lubi jeść i za którymi nie przepada, aktualnej oraz planowanej aktywności fizycznej oraz wiele innych. Na tym etapie każdy podopieczny może wybrać preferowany sposób żywienia (np. dieta standardowa, dieta wegetariańska, dieta wegańska, dieta lekkostrawna, dieta ketogeniczna, dieta bezglutenowa itp.) lub zostawić nam podjęcie tej decyzji na podstawie wypełnionej ankiety.
Co istotne- podczas korzystania z naszych usług wymiana rodzaju diety na inny jest darmowa. W ten sposób w każdej chwili możesz wypróbować inny sposób żywienia i porównać swoje samopoczucie, efekty sylwetkowe oraz to, które posiłki bardziej Ci pasują. Dzięki temu możesz odkryć nowy sposób odżywiania, który być może pozytywnie wpłynie na Twój organizm lub przekonać się, że ten poprzedni Ci najbardziej odpowiada.


Odpowiednia dieta dla każdego będzie trochę inna- to kwestia indywidualnych potrzeb oraz upodobań, tak aby móc realizować swoje plany zdrowotne oraz często sylwetkowe. Należy również pamiętać, że celem każdej diety jest jej odpowiednie zbilansowanie, aby dostarczała wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

5 30 Liczba ocen
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze