Co powinienem jeść przy niedoczynności tarczycy?

Domi Zaremba
Co jeść przy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, w którym tarczyca wytwarza zbyt małą ilość hormonów w porównaniu do zapotrzebowania organizmu. Leczenie tego zaburzenia polega na regularnym uzupełnianiu brakujących hormonów. Ponadto, aby wspomóc pracę tarczycy, warto stosować odpowiednią dietę, dostosowaną do schorzenia. W niniejszym artykule można znaleźć informacje, co należy jeść przy niedoczynności tarczycy oraz jakich produktów warto unikać.

Dieta przy niedoczynności tarczycy – czego unikać?

Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy powinny ograniczyć spożywanie niektórych produktów spożywczych. Niektóra żywność zawiera związki, które mogą zakłócać funkcjonowanie tarczycy i prowadzić do powiększenia gruczołu. Takimi związkami są goitrogeny, obniżające przyswajanie jodu z jedzenia lub utrudniające jego absorpcję przez tarczycę. Gdzie znajdują się goitrogeny? Przede wszystkim w roślinach krzyżowych, takich jak: kapusta, brokuł, kalafior, kalarepa, jarmuż i brukselka. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy powinny unikać spożywania tych warzyw w surowej postaci. 

Przy niedoczynności tarczycy warto też ograniczyć spożywanie cukru, słodkich napojów, soli, słodyczy i fast-foodów. Zawierają składniki, które mogą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia i metabolizm, co pośrednio może oddziaływać również na produkcję hormonów tarczycy.

Dieta przy niedoczynności tarczycy – co jeść?

Właściwa dieta w trakcie leczenia niedoczynności tarczycy może znacząco wpłynąć na poprawę zdrowia i samopoczucia. Ta nie powinna opierać się na zbyt wąskiej gamie produktów spożywczych ani eliminować zbyt wielu składników. Musi zapewniać właściwą proporcję makroskładników, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka. Zbyt restrykcyjna dieta może skutkować niedoborami w organizmie.

W diecie przy niedoczynności tarczycy powinna znaleźć się spora ilość błonnika. Występuje on w pełnoziarnistych produktach, owocach i warzywach. Warto również uwzględnić w jadłospisie chude mięso, będące cennym źródłem białka. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy powinny postawić na dietę obfitą w witaminy i minerały, takie jak:

  • cynk – orzechy, nasiona, jaja, mięso, wątróbka, owoce morza, fasola, produkty pełnoziarniste, gorzka czekolada, kakao gorzkie;
  • jod – algi, ryby morskie, owoce morza;
  • żelazo – groch, fasola, natka pietruszki, mięso czerwone, wątróbka, żółtka jaj, soja;
  • selen – orzechy, ryby, jaja, grzyby, ryż, tofu.

Tworząc dietę przy niedoczynności tarczycy (jadłospis) warto pamiętać o tłuszczach. Szczególnie korzystne są te bogate w kwasy omega-3 jak oleje roślinne i tłuste ryby.

Żywienie przy niedoczynności tarczycy – zasady

Chorując na niedoczynność tarczycy, należy pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim w przypadku tego schorzenia dania powinny być przyrządzane we właściwy sposób. Zamiast smażenia żywności na tłuszczu, lepiej zdecydować się na duszenie, gotowanie na parze, pieczenie czy grillowanie. Jeśli smażenie jest konieczne, warto sięgnąć po oliwę z oliwek zamiast masła.

Istotną zasadą diety dla osób z niedoczynnością tarczycy jest też regularne spożywanie posiłków o stałych porach, co 3-4 godziny. Warto pamiętać, aby zjeść ostatni posiłek minimum 2 godziny przed pójściem spać. Najlepiej wtedy sięgnąć po odżywczą zupę, makaron czy sałatkę.

Dieta przy niedoczynności tarczycy – jak dopasować ją do swoich potrzeb?

Ułożenie diety przy niedoczynności tarczycy to nie lada wyzwanie, które wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy dietetycznej. Aby właściwie skomponować jadłospis, trzeba wiedzieć, jakie produkty wykluczyć, a jakie zastosować przy tym schorzeniu. Ponadto trzeba umieć odpowiednio rozłożyć makroskładniki. Jeśli nie masz wiedzy z zakresu dietetyki, to skorzystaj z pomocy specjalistów. Wejdź na stronę https://vitalia.pl/ i zamów dietę przy niedoczynności tarczycy. Jadłospis zostanie stworzony dla Ciebie przez doświadczonych specjalistów, którzy posiadają bogatą wiedzę na temat chorób tarczycy. Dodatkowo otrzymasz bazę prostych i pysznych przepisów, wygodną listę zakupów i materiały edukacyjne z zaleceniami.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

4.6 5 Liczba ocen
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Basia

Mimo niedoczynności tarczycy jestem uczulona na salicylany, więc dieta moja jest inna 😞😞

Wcześniejszy wpis Następny wpis