Jak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to coraz popularniejszy produkt żywnościowy. Jak prawidłowo gotować kaszę jaglaną? Poznaj proste wskazówki jak gotować kaszę jaglaną!
Kasza jaglana to niezwykle popularny produkt otrzymywany z ziarna prosa zwyczajnego. Występują różne gatunki kaszy jaglanej np. biała, czerwona czy szara, ale zdecydowanie najpopularniejsza jest żółta.
Kaszę jaglaną przed spożyciem należy odpowiednio przygotować. Czas gotowania może się nieco różnić, ale zwykle wynosi od 10 do 20 minut (najczęściej około 15 min). Kasza w zależności od podania może być sypka lub kleista.
Kasza jaglana posiada mnóstwo cennych wartości odżywczych i właściwości leczniczych.
Spośród wszystkich kasz zawiera najwięcej witamin z grupy B, żelaza i miedzi. A pod względem zawartości cynku prawie dorównuje kaszy gryczanej.
Gdy przygotuje się ją w odpowiedni sposób to jej oryginalny smak świetnie komponuje się zarówno z wytrawnymi, jak i słodkimi dodatkami.
Należy pamiętać, że w wyniku dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dość szybko ulega procesowi jełczenia, dlatego okres jej przechowywania jest krótszy niż innych kasz.
Jak ugotować kaszę jaglaną? Poznaj prosty przepis jak gotować kaszę jaglaną!
Czas przygotowania: od 10 do 20 min
Kalorie: 378 / 100 g przed ugotowaniem
Białko: 11 g
Węglowodany: 73 g
Tłuszcze: 4 g
Składniki na 1 porcję kaszy jaglanej:
- Kasza jaglana
- Woda około 250-300 gramów na 100 gramów suchej kaszy
- Sól
Przygotowanie kaszy jaglanej:
Krok 1: Kaszę dokładnie wypłucz na sitku kuchennym pod bieżącą wodą lub umieść w naczyniu i zalewaj kilkukrotnie wodą, mieszaj i odlewaj do momentu, aż woda przestanie być mętna. Jeśli gotujesz kaszę w woreczku to pomiń ten krok. Wlej wodę do garnka– jeśli gotujesz kaszę luzem to powinna być w proporcji mniej więcej 2-3:1 woda:kasza jaglana (mniej wody to kasza sypka, a więcej to bardziej zwarta), a jeśli w woreczku to wody powinno być kilkukrotnie więcej, tak aby woreczek bez problemu był całkowicie zanurzony. Po chwili dodaj trochę soli (około 1/3-1/2 łyżeczki). Do wody wrzuć kaszę lub woreczek kaszy. Zagotuj i zmniejsz ogień.
Krok 2: Gotuj bez mieszania na małym ogniu pod przykryciem przez około 15 min. Warto stosować się do zaleceń czasu gotowania znajdujących się na opakowaniu, szczególnie jeśli są inne. Jeśli gotujesz kaszę w woreczku to po upływie wskazanego czasu odcedź ją na cedzaku lub ostrożnie wyjmij z garnka. Następnie rozetnij woreczek. A jeśli gotujesz kaszę luzem to zdejmij garnek z ognia. Po chwili zdejmij pokrywkę i delikatnie wymieszaj łyżką w taki sposób, aby oddzielić kaszę od dna. Kasza powinna być o odpowiedniej miękkości a woda całkowicie wchłonięta (odlej jej ewentualny nadmiar).
Krok 3: Kaszę przełóż do wygodnego naczynia lub od razu połącz z pozostałymi składnikami posiłku.
Nasza strona to blog dietetyczny na którym codziennie publikujemy:
– porady dietetyczne
– przepisy na śniadanie
– przepisy na obiad
– przepisy na kolacje
– przepisy na przekąski
– przepisy na desery
Powiązane zagadnienia- posiłek: jak ugotować kaszę jaglaną, jak gotować kaszę jaglaną, jak prawidłowo ugotować kaszę jaglaną, jak najlepiej ugotować kaszę jaglaną, jak się gotuje kaszę jaglaną, gotowanie kaszy jaglanej, gotowanie kaszy jaglanej krok po kroku, jak ugotować kaszę jaglaną przepis, przepis jak gotować kaszę jaglaną, jak prawidłowo gotować kaszę jaglaną, kasza jaglana gotowanie, kasza jaglana jak ugotować, jak ugotować kaszę jaglaną w torebce, jak ugotować kaszę jaglaną bez torebki, kasza jaglana przepisy, kasza jaglana kalorie, ile się gotuje kaszę jaglaną, kasza jaglana jak gotować, kasza jaglaną jak długo gotować, kasza jaglana gotowanie ile czasu
Powiązane zagadnienia- blog: dietetyczne przepisy, fit przepisy, zdrowe przepisy, dietetyczne przepisy blog, fit przepisy blog, zdrowe przepisy na diecie, zdrowe przekąski, przepisy ze zdjęciami, przepisy z kalorycznością, przepisy z makroskładnikami, darmowy jadłospis, dieta online, dieta online cena
Kliknij, aby poznać inne przepisy kulinarne z poniższym składnikiem: