Polecane ćwiczenia dla początkujących
Ćwiczenia dla początkujących to dosyć rozległy temat, ale postaram się go omówić w jak najbardziej prosty sposób. Jak zacząć ćwiczyć oraz jakie ćwiczenia wybrać? Sprawdź!
Jak zacząć trenować? To pierwsze pytanie, które zwykle sobie zadajemy kiedy chcemy ruszyć się z kanapy i zacząć aktywniej żyć.
A jeśli dochodzi do tego chęć zrzucenia zbędnych kilogramów to może nam na tym jeszcze bardziej zależeć.
Jak zacząć ćwiczyć? Poznaj trochę teorii oraz polecane ćwiczenia dla początkujących!
Aktywność fizyczną dzielę na 3 segmenty:
1. Aktywność życiowa
Do aktywności życiowej można zaliczyć przede wszystkim np. wybór schodów zamiast windy, spacer i również seks.
Warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna nie jest tylko ruchem zaliczanym do definicji ćwiczeń sportowych, ale też jest to np. sprzątanie mieszkania (mycie okien spala ogromną ilość kalorii).
2. Ćwiczenia bez sprzętu
Do ćwiczeń bez sprzętu można zaliczyć np. pompki, brzuszki, przysiady, deskę i krzesełko. Jeśli chodzi o najlepsze ćwiczenie bez sprzętu na pozbycie się tkanki tłuszczowej to jest to bieg. Nie chodzi tu oczywiście o godzinne bieganie, bo gdy dopiero się zaczyna może wystarczyć już kilka minut. Jeśli bolą Cię kolana lub kręgosłup podczas biegania, a nie jest to spowodowane żadnymi kontuzjami to najprawdopodobniej masz “zardzewiały” organizm, który wraz z wprowadzeniem delikatnej aktywności stopniowo będzie coraz bardziej “rozruszany”.
Warto zwrócić uwagę na buty, bo buty mają ogromny wpływ na jakość Twojego biegu. W moim odczucie na początek im bardziej miękka i grubsza podeszwa tym lepiej. But może być wtedy stosunkowo cięższy, co może bardziej Cię męczyć, ale takie obuwie jest specjalnie zrobione po to by amortyzować Twój bieg i odciążyć między innymi kolana.
3. Trening na siłowni
Trening na siłowni może wydawać się bardzo skomplikowany, ale tak nie jest. Biorąc pod uwagę nowoczesne maszyny, na których obrazki pokazują do czego ta maszyna służy i jak wykonywać na niej ćwiczenie jest to dziecinnie proste.
Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy zacząć od ćwiczeń typu przysiad z obciążeniem lub martwy ciąg– warto obejrzeć kilka filmów instruktażowych jak poprawnie wykonywać dane ćwiczenie lub wynająć trenera personalnego na godzinę i podczas tej godziny w sposób podstawowy nauczyć się technik ćwiczeń na których nam zależy. Dobrą opcją jest również trening z osobą towarzyszącą, która będzie widzieć Ciebie z innej perspektywy i wskaże Ci drogę do poprawy techniki.
Na siłowni warto pamiętać, że powinniśmy zaczynać trening od najwiekszych partii ciała, kończąc na najmniejszych. Dla przykładu, taka kolejność ćwiczeń na partie ciała: plecy/klatka, barki, biceps/triceps.
Jeśli chodzi o ćwiczenia na nogi, możemy je wykonywać na początku, w trakcie lub na końcu naszego treningu (jeśli oprócz nóg robimy również inną partie ciała).
Za każdym razem kiedy wracam jako grubasek chcąc kolejny raz pozbyć się mojej “fałdaleny”, mój trening wygląda mniej więcej tak- po jednym ćwiczeniu: klatka, plecy, barki, nogi, triceps/biceps, brzuch.
Z biegiem czasu do większych partii ciała dokładam drugie ćwiczenie w związku z czym odczuwam, że małe partie ciała są bardziej zmęczone niż duże.
Jeśli chodzi o cardio to najbardziej polecam wykonywać je po treningu zamiast przed. Oczywiście zawsze musimy pamiętać o rozgrzewce, która powinna trwać od 5 do 10 minut w zależności od tego na jak zaawansowanym poziomie jesteśmy i jak bardzo wymagający będzie nasz trening.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej- sprawdź również: Jak zacząć ćwiczyć?
Każdy ruch jest dobry, ale nie za wszelką cenę. Jeśli nie masz na co dzień zbyt dużo czasu, a trening na siłowni wraz z dojazdem w dwie strony zajmuję Ci dużo czasu, zastanów się czy nie lepiej będzie rozpocząć ćwiczenia w domu. W internecie jest mnóstwo świetnych filmów nt. jak zacząć ćwiczyć w domu, na siłowni, jak biegać itp. Wystarczy tylko trochę bardziej zainteresować się tą tematyką. Na początku zastanów się jaki rodzaj aktywności najbardziej Ci się podoba i zacznij sprawdzać informacje na ten temat. Po pewnym czasie będziesz czuć czy wybrana aktywność Ci odpowiada, czy dobrze się po niej czujesz lub czy po prostu Ci się nie nudzi. Zawsze warto próbować nowych aktywności, oczywiście po wcześniejszym poznaniu podstawowych informacji na jej temat. Im większa wiedza na temat tego co robimy (nie chodzi tylko o sport) tym czujemy się bezpieczniej, a im bezpieczniej się czujemy tym nasze życie jest przyjemniejsze. Ćwiczmy i jedzmy bezpiecznie.Miejmy chociaż to.Aż to.