Menu
Zdrowie / Umysł

Stres- nasz największy wróg. Jak sobie z nim radzić?

Stres to nieodłączny element życia większości ludzi. Czym jest stres i jakie niesie skutki? Jak radzić sobie ze stresem? Stres można przezwyciężyć- sprawdź!

Ze względu na postęp cywilizacji i zmieniające się warunki codzienności, coraz więcej ludzi żyje w wielkim pędzie. Codziennie wszyscy narażeni jesteśmy na wiele stresujących sytuacji, wiecznie na nic nie mamy czasu, a i tak często nie wyrabiamy się w ustalonych terminach. Czym jest stres i jakie niesie skutki? A najważniejsze- jak sobie z nim radzić?
Stres jest niełatwym przeciwnikiem, ale można z nim zwyciężyć. Sprawdź w jaki sposób!

Czym jest stres?

Czym jest stres?

Stres to negatywne odczucie, które towarzyszy ludziom od zawsze. Stresować możemy się z każdego powodu. Najprostsza postać stresu to ten, który towarzyszy pracy, szkole i rodzinie. Każdą osobę stresuje coś innego. Niektórych może stresować sama obecność w pracy czy szkole, a innych egzaminy. Istotne w tym jednak jest to w jaki sposób człowiek odczuwa stres i jak na niego reaguje. 

Co się dzieje, gdy się stresujemy?

Stres ma wpływ na nasze ciało, umysł i oddech. Na każdy obszar działa inaczej i może powodować różne dolegliwości. 
W momentach stresu w naszym organizmie produkowany jest kortyzol (inaczej hormon stresu). Jest on dobry dla organizmu w określonych porach dnia (np. rano powoduje, że się budzimy) lub w kryzysowych momentach (np. poprzez dostarczenie nam w niebezpiecznej sytuacji dodatkowej energii).

Kortyzol w sytuacjach stresowych współgra z glukozą, a jej podwyższone stężenie we krwi jest kolejnym czynnikiem stresującym nasz organizm.
Stres może powodować wzrost napięcia mięśniowego, płytszy i szybszy oddech oraz zaburzenie funkcji psychicznych. 

Po dłuższym czasie życia w ciągłym stresie zaczynają się uwalniać cytokiny prozapalne. A te łączone są z wieloma chorobami np. astmą, problemami z układem krążenia, otyłością, chorobami autoimunologicznymi czy przewlekłymi bólami. Jest to ciągła walka układu odpornościowego ze swoimi komórkami. Choroby tego typu to niesamowicie wielki wysiłek dla organizmu. To walka i próba regeneracji, które często po prostu nie są możliwe.

Co się dzieje, gdy się stresujemy?

Co jeszcze może stresować nasz organizm?

Szkodliwa dieta

Warto zacząć od złej diety. Czym jest zła dieta? Np. jedzeniem wysoko przetworzonych produktów lub jedzeniem produktów, które akurat nam nie służą– do grupy składników z którymi wiele osób ma problem należą m.in. rośliny z dużą ilością lektyn (strączki), kazeina, gluten. Takie produkty u niektórych osób negatywnie wpływają na jelita, podrażniają je i nawet uszkadzają.

Stres sam w sobie wpływa na nasze jelita rozszczelniająco. Gdy do tego dochodzi zła dieta to tylko pogłębiamy ten stan. A w ten sposób chemia i toksyny z pożywienia znacznie łatwiej przenikają do naszego krwiobiegu. Kontakt z tymi toksynami wyzwala reakcje obronne organizmu, a to jest dla niego dodatkowym stresem. 

Jak to rozwiązać? Ogranicz (a najlepiej wyeliminuj) przetworzone, śmieciowe jedzenie oraz składniki po których źle się czujesz. Czasami nawet coś co jest uznawane za zdrowe, może Ci szkodzić. Jedzenie rób samodzielnie- w ten sposób wiesz co się w nim znajduje. Obserwuj siebie i ustal najlepszą dla siebie dietę.

Szkodliwa dieta stresuje organizm

Zanieczyszczenie

Toksyny otaczają nas z każdej strony. Gdzie się znajdują? W jedzeniu, opakowaniach żywności, kosmetykach, zanieczyszczonym powietrzu, detergentach. I to wszystko ma spory wpływ na nasz organizm.
Po pewnym czasie, gdy w organizmie dochodzi do pewnego poziomu zawartości toksyn i organizm nie radzi sobie z ich wydalaniem- stają się stresorami. 
Warto zainteresować się tym tematem i spróbować choć część produktów wymienić na naturalne. Zamiast balsamu do ciała zawierającego mnóstwo chemii lepiej używać oleju kokosowego, tak samo zamiast sztucznego peelingu np. fusy z kawy z dodatkiem oliwy, zamiast żelu pod prysznic- naturalne mydło, chociażby szare.
Każde wyeliminowanie produktów zawierających karageny, SLS, parabeny, talk itd ma znaczenie. W małych ilościach takie składniki są podobno bezpieczne, ale jak dużo i jak często ich używamy? Naturalne produkty są naprawdę świetnym wyborem i często nawet tańszym.

Toksyny otaczają nas z każdej strony.

Aktywność fizyczna

Nadmierna, zbyt intensywna aktywność oraz jej brak są czynnikami stresowymi. Należy obserwować swój organizm i nigdy się nie przeciążać. Jeśli po wysiłku fizycznym zamiast przypływu energii czujesz jej spadek– to znak, że być może robisz coś źle lub dany rodzaj aktywności fizycznej nie jest dla Ciebie odpowiedni. Wybieraj takie rodzaje aktywności, które sprawiają Ci radość i służą Twojemu organizmowi.

Aktywność fizyczna to bardzo istotny element zdrowego trybu życia.

Brak snu

Dla organizmu brak snu jest tragedią. Jeśli nie żyjemy zgodnie z rytmem okołodobowego to nasz organizm bardzo się rozregulowuje i w związku z tym odczuwa ogromny stres.
Należy nauczyć swój organizm zasypiać (najlepiej przed północą) i przesypiać co najmniej 7 godzin.
Daj szansę swojemu organizmowi się zregenerować. W ten sposób odpocznie i wyreguluje wszystkie procesy. Dzięki temu w ciągu dnia odczujesz dużo energii, a wszystkie procesy zachodzące w organizmie będą przebiegały w poprawny sposób. Wartościowy sen to podstawa.

Wartościowy sen to podstawa.

Jak radzić sobie ze stresem?

Na początku należy się zastanowić co nas stresuje. Jeśli znamy odpowiedź to najlepszą radą jest wyeliminowanie tego z życia.
Dla przykładu: jeśli otaczasz się toksycznymi ludźmi (rodzina, znajomi lub związek) to porozmawiaj z nimi o tym, wyjaśnij co Ci się nie podoba i co Cię wykańcza. Jeśli to nie pomoże- odetnij się od takich ludzi.
Wiemy, że to nie brzmi prosto, ale ulga jaką odczujesz po wyeliminowaniu toksycznych ludzi ze swojego życia jest ogromna.
Nie warto tracić swojego życia na ludzi, którzy na to nie zasługują– a co gorsza po prostu je niszczą.
Pamiętaj, że „jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu”. Dlatego bardzo rozsądnie dobieraj swoje najbliższe towarzystwo. 

A jeśli bardzo stresuje Cię praca- zmień ją. Nie warto wykańczać się psychicznie. Wszystko co w życiu robimy powinniśmy robić z radością i satysfakcją. Nasza praca nie musi być najambitniejszym zajęciem na świecie- nie każdy ma taką potrzebę, ale powinna być dla nas przyjemna i co najważniejsze w towarzystwie ludzi, którzy w żaden sposób nas nie męczą. 

Tak samo jeśli nie masz na nic czasu- przemyśl sobie z czego możesz zrezygnować (np. oglądania telewizji lub siedzenia przed komputerem). Zawsze jest jakiś sposób na lepszą organizację dnia- 24 godziny to mnóstwo czasu.

Co jest pomocne w niwelowaniu stresu, który pojawia się np. podczas egzaminów, rozmowy o pracę itp? Każdy musi znaleźć swój sposób, ale naszymi ulubionymi jest chwila relaksu przy ulubionej muzyce (w naszym przypadku klasyczna i jazz), aromaterapia, rozmowa z bliską osobą czy techniki oddechowe. Warto szukać i próbować różnych sposobów, bo umiejętność radzenia sobie ze stresem jest nieoceniona dla naszego zdrowia.  


Jeśli chcesz żyć pełnią życia i przede wszystkim zdrowo to musisz zadbać o swój organizm. Wyeliminowanie z życia głównych stresorów, zadbanie o dietę i aktywność fizyczną oraz wysypianie się to podstawy na których należy się skupić.
Musimy w równomierny sposób dbać o naszą psychikę, jak i ciało. Dodatkowo to często stres (podniesiony kortyzol) jest powodem tego, że mimo przestrzegania diety redukcyjnej nasza waga nie spada. Jak sobie z tym poradzić? Skupić się na regeneracji, odpoczynku i co najważniejsze znaleźć swoje sposoby na wyeliminowanie z życia stresu. Stres to największy wróg naszego zdrowia i sylwetki.
A czy Wy macie jakieś sposoby na radzenie sobie ze stresem?

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz