zakwas na zurek przepis

Zakwas na żurek

Domi Zaremba

Zakwas na żurek to masa o charakterystycznym, lekko kwaśnym zapachu. Jak zrobić zakwas na żur? Poznaj prosty przepis na zakwas na żur!

Zakwas na żurek to podstawowy element niezbędny do przygotowania kwaśnych zup- żuru oraz żurku. Powstaje w procesie fermentacji mąki z wodą, a jego smak podbjają dodatki w postaci czosnku, liści laurowych i ziarenek ziela angielskiego.
Zakwas najlepiej przygotowywać na bazie mąki żytniej, ale można też użyć pszenną lub orkiszową. Warto wybrać mąkę z dużą ilością składników mineralnych. Im wyższy typ i ciemniejsza barwa, tym lepsza mąka (typ 3000 i 2000). Wykorzystana woda powinna mieć temperaturę pokojową.
Jak zrobić zakwas na żurek? Poznaj prosty przepis na zakwas na żurek!
Zdrowe fit przepisy na szybkie i proste dietetyczne posiłki (dieta zbilansowana, dieta ketogeniczna, dieta niskowęglowodanowa, dieta wegetariańska, dieta wegańska, dieta bez laktozy, dieta bez glutenu, dieta lekkostrawna) oraz każdą indywidualną kombinację na życzenie otrzymasz podczas współpracy z nami za pośrednictwem naszej aplikacji dietetycznej MyProportion- więcej informacji w zakładce dieta online.


Dieta online – cena, opinie, metamorfozy, współpraca dietetyczna.

Czas przygotowania: 5 min + czas fermentacji
Kalorie: 29 kcal w 100 g
Białko: 1 g w 100 g
Węglowodany: 6 g w 100 g
Tłuszcze: 0 g w 100 g

Składniki na 1 słoiczek zakwasu na żurek:

  • Mąką żytnia / pszenna / orkiszowa (typ 3000 lub 2000) 5 łyżek (50 g)
  • Czosnek 5 ząbków (25 g)
  • Liście laurowe 3 sztuki
  • Ziele angielskie 6 ziarenek

Przygotowanie zakwasu na żurek:

  1. Przygotuj czysty (najlepiej wyparzony) półlitrowy słoik. 
  2. Do słoika wsyp mąkę (zamiast żytniej możesz użyć razową lub orkiszową). Dodaj obrany czosnek, 3 listki laurowe i 6 ziarenek ziela angielskiego. 
  3. Dodaj wodę (filtrowaną lub przegotowaną w temperaturze pokojowej). Ilość wody dostosuj w taki sposób, aby wypełnić słoiczek do wysokości około 1 cm poniżej brzegu.
  4. Dokładnie wymieszaj wyparzoną drewnianą łyżką/łopatką.
  5. Słoik szczelnie zakryj lnianą szmatką lub gazą i unieruchom gumką. Zostaw w temperaturze pokojowej. Codziennie 1 raz przemieszaj zakwas. Jeśli na jakimkolwiek etapie fermentacji pojawi się pleśń– zakwas należy wyrzucić. 
  6. Zakwas po około 3-4 dniach powinien już intensywnie pachnieć, a po 7-8 dniach będzie gotowy do użycia.
  7. Z gotowego zakwasu wyjmij czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Możesz do tego użyć sita- zakwas przelej razem z mąką do naczynia (np. słoika lub butelki). 
  8. Jeśli nie zużyjesz całego zakwasu, możesz użyć pozostałości (30-50 g) jako bazę do przygotowania kolejnego zakwasu. W ten sposób nowy zakwas szybciej sfermentuje. 
  9. Gotowy zakwas możesz przechowywać w lodówce nawet do 2-3 tygodni. 

Nasza strona to blog dietetyczny na którym codziennie publikujemy:
– porady dietetyczne
– przepisy na śniadanie
– przepisy na obiad
– przepisy na kolacje
– przepisy na przekąski
– przepisy na desery

Powiązane zagadnienia- posiłek: zakwas na żurek przepis, jak zrobić zakwas na żurek, prosty przepis na zakwas na żurek, przepis na zakwas na żurek, przepis na prosty zakwas na żurek, jak zrobić zakwas na żur, zakwas na żur przepis, zakwas na żur jak zrobić, jak zrobić zakwas na żur z mąki żytniej, zakwas na żurek jak zrobić, jak przygotować zakwas na żurek, jak zrobić dobry zakwas na żurek, zakwas na żurek krok po kroku

Powiązane zagadnienia- blog: dietetyczne przepisy, fit przepisy, zdrowe przepisy, dietetyczne przepisy blog, fit przepisy blog, zdrowe przepisy na diecie, zdrowe przekąski, przepisy ze zdjęciami, przepisy z kalorycznością, przepisy z makroskładnikami, darmowy jadłospis, dieta online, dieta online cena

Kliknij, aby poznać inne przepisy kulinarne z poniższym składnikiem:

5 4 Liczba ocen
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wcześniejszy wpis Następny wpis