Menu
Zdrowie / Zdrowie fizyczne

Co pić podczas aktywności fizycznej?

Co najlepiej pić podczas treningu? Podczas wysiłku fizycznego tracisz nie tylko wodę, ale również cenne elektrolity. Czy zwykła woda to uzupełni i zapobiegnie odwodnieniu? Sprawdź!

Co pić podczas treningu? To pytanie, które powinna sobie zadać każda osoba planująca rozpocząć jakąkolwiek aktywność fizyczną. Dlaczego jest to aż tak istotne? Podczas wysiłku, organizm się nagrzewa, a to powoduje pocenie, a wraz z potem traci wodę i składniki mineralne. Jest to naturalna reakcja organizmu na wzrost temperatury ciała i sposób na jej zmniejszenie. Regularne nawadnianie jest niezwykle istotne podczas treningu, aby nie dopuścić do odwodnienia.
Co najlepiej pić i z jaką częstotliwością? Poznaj podstawowe informacje na temat nawadniania podczas aktywności fizycznej.

Co pić podczas treningu?

Woda źródlana

Woda źródlana świetnie sprawdza się jako codzienny napój, jednak ze względu na brak zawartości minerałów podczas treningu nie uzupełni utraconych minerałów. Z pewnością zaspokoi pragnienie, ale nie poprawi nawodnienia podczas treningu. Zalecana jest jedynie przy niezbyt wymagających i mało intensywnych rodzajach aktywności fizycznej.

Woda mineralna

Woda mineralna to świetny napój podczas treningów. Woda mineralna zawiera znacznie wyższy poziom składników mineralnych niż woda źródlana, dlatego jest lepszym wyborem podczas bardziej wymagających treningów. Najlepiej sprawdzi się woda średniozmineralizowana, która zawiera od 500 do 1500 mg/l.
Jeśli jednak trening trwa ponad godzinę i jest o bardzo wysokiej intensywności, warto wybrać ostatnią polecaną przez nas opcję napojów treningowych – napój izotoniczny.

Napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne to popularny rodzaj napojów treningowych, warto jednak zaznaczyć że ich picie nie zawsze jest potrzebne. Podczas treningu trwającego nie więcej niż 1 godzinę i nie o bardzo dużej intensywności – zdecydowanie lepszym wyborem będzie woda mineralna. Tym bardziej, że sklepowe izotoniki często zawierają sporo cukru i zbędnych kalorii.
Picie napojów izotonicznych wskazane jest przy aktywności fizycznej o dużej intensywności. Głównie po to, aby uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach. Ważnym składnikiem takich napojów jest sód, który odpowiedzialny jest za gospodarkę wodną naszego organizmu.
Jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie przygotowanie domowego napoju izotonicznego, który jest niezwykle prosty i szybki.

Domowy napój izotoniczny:
  • Woda mineralna 1 litr
  • Sól morska 1/5 łyżki
  • Miód lub cukier 3 łyżki
  • Sok z cytryny/sok z pomarańczy/ sok z grapefruita 1 sztuka
  • Świeża mięta (opcjonalnie) kilka listków

Wszystkie składniki dokładnie mieszaj, aż do ich rozpuszczenia. Napój wypij w ciągu kilku godzin od przygotowania. Przy domowym izotoniku masz kontrolę nad składnikami i smakiem. W ten sposób masz pewność, że nawodnienie przebiegnie poprawnie.

Jak nawadniać organizm podczas wysiłku?

Wybierz odpowiedni rodzaj napoju

Dobierz odpowiedni rodzaj przyjmowanego płynu na podstawie długości i intensywności planowanego treningu.

Pij małe ilości i powoli

Przyjmuj napoje regularnie i niezbyt gwałtownie. W ten sposób nie doprowadzisz do odwodnienia i osłabienia skuteczności treningu. Dbaj o to, aby przerwy między przyjmowaniem płynów nie były zbyt długie. Staraj się podzielić ilość płynu na proporcjonalne części, tak aby przez okres trwania treningu co chwilę go uzupełniać (co 10-15 min).

Pij również przed i po treningu

Odpowiednie nawodnienie podczas treningu to również picie przed i po wysiłku. Warto wypić około 500 ml przed treningiem i podobną ilość po treningu – oczywiście nie wszystko naraz, tylko regularnie w małych ilościach przez około 1-2 godziny przed i po.

Kontroluj nawodnienie organizmu

Każdy organizm jest inny i tak samo jak w przypadku innych kwestii zawsze należy obserwować reakcje organizmu i swoje samopoczucie. Wskazane przez nas ilości mogą być dla Ciebie dużą podpowiedzią i być może idealnie się sprawdzą, ale jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy np. bóle mięśniowe i skurcze, mroczki przed oczami, bóle brzucha, kolki itp to będzie oznaczać, że Twój organizm potrzebuje więcej lub inny rodzaj nawodnienia.


Napoje wypijane podczas wysiłku nie powinny być przypadkowe i w nieregularnych odstępach czasu, ponieważ w taki sposób ciężko jest zadbać o równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Odpowiednie nawodnienie zagwarantuje przeprowadzenie treningu z maksymalną skutecznością. Dodatkowo warto zaznaczyć, że bez poprawnego nawodnienia nie schudniesz, nie zbudujesz mięśni i również zagrozisz swojemu zdrowiu. Nawodnienie jest niezbędne do tego, aby w organizmie zachodziły procesy metaboliczne.


Nasza strona to blog dietetyczny na którym codziennie publikujemy:
– porady dietetyczne
– przepisy na śniadanie
– przepisy na obiad
– przepisy na kolacje
– przepisy na przekąski
– przepisy na desery

Powiązane zagadnienia- wpis: co pić podczas treningu, domowy napój izotoniczny, picie podczas treningu, picie wody podczas treningu, co najlepiej pić podczas treningu, co najlepiej pić podczas aktywności, picie podczas treningu na siłowni, picie wody podczas treningu na siłowni, co pić podczas wysiłku fizycznego, picie na treningu, woda po treningu, woda a treningi, woda podczas treningu

Powiązane zagadnienia- blog: dietetyczne przepisy, fit przepisy, zdrowe przepisy, dietetyczne przepisy blog, fit przepisy blog, zdrowe przepisy na diecie, zdrowe przekąski, przepisy ze zdjęciami, przepisy z kalorycznością, przepisy z makroskładnikami, darmowy jadłospis, dieta online, dieta online cena

5 38 Liczba ocen
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze