Jak zacząć ćwiczyć?

Jak zacząć ćwiczyć? Nasze sprawdzone sposoby

Domi Zaremba

Jak zacząć ćwiczyć? Jakie korzyści przynosi aktywność fizyczna? Jak prawidłowo ćwiczyć i jakie formy aktywności wybrać? Jak pokonać lęk przed ćwiczeniami? Sprawdź!

Aktywność fizyczna jest uzupełnieniem zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Ruch jest ważnym elementem w profilaktyce wielu schorzeń. Dodatkowo bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i wspomaganie redukcji masy ciała lub utrzymanie odpowiedniej wagi.
Ludzie, którzy choć trochę się ruszają mają znacznie więcej energii i lepszy humor. A co jeśli mimo tej wiedzy nie lubisz ćwiczyć? Jak przekonać się do aktywności i przede wszystkim jak zacząć ćwiczyć? Sprawdź!

Jakie korzyści może nam przynieść aktywność fizyczna?

  • Wzmacnia system immunologiczny
  • Reguluje ciśnienie krwi
  • Reguluje przemianę materii
  • Obniża poziom cukru we krwi
  • Obniża ryzyko wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych
  • Zapobiega wystąpieniu osteoporozy
Wiśnia Sisior i Grzegorz Zaremba- domowy trening z 1 sezonu vlogów
Wiśnia i Grzegorz Zaremba- domowy trening z 1 sezonu wspólnego odchudzania na kanale YouTube

Jak ćwiczyć?

  • Aktywność fizyczna powinna być stałym elementem naszego życia. Ważne jest, aby ruch dobrać odpowiednio do swoich możliwości, preferencji i osobowości. Dla osób dokładnych i spokojnych lepsze będą np. spacery, jazda na rowerze, joga lub pilates, a dla osób pełnych energii bardziej sprawdzą się np. nordic walking, bieganie, pływanie czy spinning.
  • Nie obciążaj nadmiernie swojego ciała. Powoli przyzwyczajaj swój organizm do wysiłku. Codzienny ruch powinien być dla Ciebie czymś przyjemnym. Zbyt duża intensywność i zbyt długie treningi, szczególnie na początku mogą Cię zniechęcić, a nawet zaszkodzić zdrowiu. Zaplanuj sobie wchodzenie w stały cykl treningów. Nie zakładaj nierealnych rzeczy. Jeśli nie potrafisz swobodnie i bez przerwy biegać przez 30 minut, to nie zmieni się to po tygodniu.
    • Podczas planowania swojej aktywności fizycznej przede wszystkim weź pod uwagę:
      1. Jakie formy aktywności lubisz i jakie są dla Ciebie najprzyjemniejsze?
      2. Ile czasu możesz na to poświęcić bez zaburzania swojego tygodniowego harmonogramu? Najlepiej ustal stałe godziny swojej aktywności fizycznej, np. z samego rana przed rozpoczęciem wykonywania codziennych obowiązków lub w ciągu dnia o godzinie w której zwykle masz więcej wolnego czasu.
      3. Po dobraniu realnego planu musisz sobie obiecać, że będziesz go wykonywać. Musisz wykazać się odrobiną motywacji. Weź pod uwagę jak korzystne to będzie dla Twojego zdrowia, samopoczucia i sylwetki.
  • Pomimo tak wielu korzyści płynących z aktywności fizycznej często można usłyszeć, że ktoś chciałby zacząć ćwiczyć ale zupełnie nie ma na to czasu. Jedną z najczęstszych wymówek jest to, że po ciężkim dniu w pracy czeka na nas mnóstwo innych rzeczy do zrobienia, a później nie mamy już na nic siły. A prawda jest taka, że między tymi ważnymi rzeczami poświęcamy mnóstwo czasu na rzeczy mniej ważne typu siedzenie przed komputerem czy telewizorem. Jeśli coś jest dla Ciebie ważne to znajdziesz sposób żeby to zrealizować, a jeśli nie – wymówkę. Istotne jest tylko, aby odpowiednio dobierać dla siebie ćwiczenia.  
  • Liczy się jakość, a nie ilość. Podczas jakiejkolwiek aktywności skupiaj się na niej i nie myśl o niczym innym. Jeśli Twój ruch jest bardziej relaksacyjny – odpręż się, a jeśli intensywny – skupiaj się na prawidłowej postawie i pracy mięśni. Ćwicz dokładnie i spokojnie. Nigdy się nie śpiesz. 
Jakie korzyści daje nam aktywność fizyczna?

Jakie formy aktywności wybierać?

  • Wybieraj różne formy aktywności, ale tylko takie które sprawiają Ci radość. Warto myśleć o wszystkich grupach mięśni i angażować je podczas ruchu. 
  • Ćwiczenie w domu i w plenerze jest świetnym wyborem, szczególnie dla osób które mają mało czasu. Warto jednak urozmaicać swoje ćwiczenia i próbować nowych form ruchu.
    W internecie można znaleźć mnóstwo świetnych filmów instruktażowych, np. na domowy trening pilatesu, jogi, fitnessu, FBW (Full body workout– Trening całego ciała) itp.
    A jeśli miejsce w którym ćwiczysz to siłownia – warto chociaż czasami wybrać się na jakieś zajęcia, aby poznawać nowe formy ruchu i być może angażować inne grupy mięśni. 
  • Jakie polecamy formy aktywności? Aktywność fizyczna według nas to jakikolwiek ruch. Najistotniejsze jest, żeby ten ruch sprawiał Ci radość. Jeśli lubisz prace w ogrodzie, spacery, domowe porządki czy taniec w domowym zaciszu – wybierz dla siebie ten rodzaj aktywności. Warto jednak, tak jak wspominaliśmy – co jakiś czas próbować czegoś nowego, bo być może również przypadnie nam do gustu.
Jak ćwiczyć? W jaki sposób dobierać aktywność fizyczną?

Jak pokonać lęk przed aktywnością fizyczną?

  • Nie należysz do grupy osób, które zawsze mają wymówkę a i tak nie ćwiczysz? Być może ze względu na strach przed ćwiczeniem. To normalne, że aktywność fizyczna może powodować lęk. Najtrudniej jest przetrwać początkowy okres. Jeśli przez to przejdziesz to z czasem na pewno polubisz ruch. Poprawa samopoczucia pojawia się dosyć szybko – będzie to dla Ciebie potwierdzenie, że Twój wybór był dobry. 
  • Aktywność fizyczna wielu osobom kojarzy się z bólem. Czasami może się pojawić niewielki ból mięśni, np. gdy nasze ciała nie są dostatecznie rozciągnięte. Warto wtedy pomyśleć o wprowadzeniu większej ilości ćwiczeń rozciągających. Rozciąganie, chociażby delikatne powinno być stałym elementem naszej aktywności fizycznej. Jeśli jednak w trakcie treningu odczuwasz mocny ból – przerwij ćwiczenia. Aktywność fizyczna nigdy nie może sprawiać bólu.
  • Nigdy nie przejmuj się opiniami innych osób na temat Twojego treningu, wyglądu, kondycji itp. Ty również nikogo nie oceniaj i nie porównuj się z nikim. Jaki jest Twój cel? Lepsza wersja siebie – i tylko na tym się skup.
Domowy trening z 1 sezonu vlogów na kanale YouTube Grzegorz Zaremba Vlogs

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Warto rozciągać mięśnie, szczególnie przed treningiem i po treningu. W ten sposób m.in. unikniesz zakwasów, zadbasz o elastyczność mięśni, usprawnisz krążenie, wzmocnisz stawy i ujędrnisz ciało. Początkowe ćwiczenia rozciągające muszą być przez nas wykonywane powoli i dokładnie. Zbyt dynamiczne ruchy mogą doprowadzić do kontuzji.
  • Jeśli ćwiczysz rano – możesz trenować na czczo. Śniadanie, najlepiej białkowo-węglowodanowe – zjedz od razu po wyjściu spod prysznica.
  • Jeśli ćwiczysz wieczorem – po treningu zjedz lekki i nieduży posiłek białkowy. 
  • Ćwicz co najmniej 1 godzinę po ostatnim posiłku.
  • Warto zadbać o wygodny strój do ćwiczeń. Zwłaszcza obuwie, jeśli ćwiczysz poza domem. 
  • Zawsze ćwicz w przewietrzonym pomieszczeniu. 
  • Ustalaj realne cele treningowe i sylwetkowe. Nie przeciążaj swojego organizmu i nie mierz swoich efektów kilogramami. Efekty sylwetkowe przychodzą z czasem – najpierw zmniejszają się obwody, a dopiero później waga. Nie warto nadmiernie się na tym skupiać, bo może to być tylko powód niepotrzebnego stresu. Lepiej skup się na radości jaką czerpiesz z ćwiczeń, lepszej kondycji i siły oraz poprawieniu samopoczucia. 
    Warto dbać o swoje zdrowie, ponieważ ma ono wpływ na ciało i umysł. Sprawdź nasze sposoby na prowadzenie zdrowego stylu życia.
Jak pokonać lęk przed aktywnością fizyczną?

Aktywność fizyczna daje nam mnóstwo korzyści. Każdy może znaleźć jakąś formę ruchu odpowiednią dla siebie. Mamy nadzieję, że jeśli na co dzień nie ćwiczysz to udało nam się Ciebie przekonać do wprowadzenia chociażby delikatnego ruchu. 
A jeśli ćwiczysz to daj nam znać w komentarzu jakie najbardziej lubisz formy aktywności! 


Powiązane zagadnienia- wpis: jak zacząć ćwiczyć, jak zacząć zdrowo żyć, ćwiczenia dla początkujących, aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie, aktywność fizyczna a zdrowie, dlaczego warto ćwiczyć regularnie, jak zacząć trenować, jak aktywność ruchowa wpływa na zdrowie

Powiązane zagadnienia- blog: dietetyczne przepisy, fit przepisy, zdrowe przepisy, dietetyczne przepisy blog, fit przepisy blog, zdrowe przepisy na diecie, zdrowe przekąski, przepisy ze zdjęciami, przepisy z kalorycznością, przepisy z makroskładnikami, darmowy jadłospis, dieta online, dieta online cena

5 48 Liczba ocen
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Magda

Super! Świetnie się czyta ten artykuł. Bardzo przydatna wiedza.

Wcześniejszy wpis Następny wpis