Menu
Odżywianie / Nauka jedzenia

Zdrowe odżywianie- 10 skutecznych zasad

Jakie są zasady zdrowego odżywiania? Zebraliśmy proste i uniwersalne zasady zdrowego odżywiania, które mogą być stosowane przez wszystkich. Sprawdź!


W świecie pełnym kuszących przekąsek, fast foodów i wysokokalorycznych pokus, zdrowe odżywianie jest niczym oaza na pustyni. To nie tylko kwestia wagi czy wyglądu, to droga do długotrwałego zdrowia i energii. Poznaj 10 skutecznych zasad, które przewrócą Twoje pojęcie o jedzeniu do góry nogami. Przekonaj się, dlaczego zdrowe odżywianie to nie tylko trend, lecz mądra i smaczna decyzja!

Aktualnie ciężko nadążyć za wszystkimi najnowszymi doniesieniami w dziedzinie dietetyki, szczególnie że sporo z nich wzajemnie się wyklucza. 
Warto być na bieżąco z badaniami naukowymi, ale również opierać się na praktyce oraz samodzielnie poszukiwać najlepszych rozwiązań– głównie na podstawie swojego samopoczucia…

Czy jest coś takiego jak “zasady zdrowego odżywiania odpowiednie dla wszystkich”? Pierwsze na myśl nasuwa się: odżywiaj się regularnie, wybieraj żywność jak najlepszej jakości i najlepiej jak najmniej przetworzoną. A co najważniejsze– jedz w spokoju i z odpowiednim nastawieniem do spożywanego posiłku. Czy chcesz poznać bardziej szczegółowe tajniki zdrowego odżywiania i w pełni cieszyć się korzyściami, jakie niesie dla Ciebie i Twojego organizmu?

Zasady zdrowego odżywiania

Czym jest zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie dla każdego oznacza coś innego. Niewiele jest na świecie produktów, które są zdrowe i odpowiednie dla wszystkich ludzi. Każdy organizm inaczej reaguje na spożywane produkty i ma inne potrzeby. Należy jednak próbować różnych produktów i obserwować reakcje organizmu. 
Czasami nawet produkty, które uważa się za zdrowe mogą być dla niektórych ludzi szkodliwe– szczególnie w przypadku różnych chorób i dolegliwości. Mimo, że sposób odżywiania jest bardzo indywidualną sprawą, to zebraliśmy uniwersalne zasady które mogą być stosowane przez wszystkich. 

Zasady zdrowego odżywiania

10 zasad zdrowego odżywiania

  1. Najważniejsze jest odpowiednie nastawienie do spożywanego jedzenia. Każdy swój posiłek traktuj jako pożywienie dla ciała. Takie podejście jest jednoznaczne z dbaniem o jakość produktów z których są przygotowywane posiłki oraz o sposób ich podania.
  2. Posiłki spożywaj regularnie, ale tylko wtedy gdy odczuwasz głód. Regularność wpłynie korzystnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz na dostarczanie odpowiedniej ilości energii w ciągu całego dnia. Z pewnością wpływa to pozytywnie na sylwetkę, samopoczucie i koncentrację. 
  3. Jeśli odczuwasz głód między zaplanowanymi posiłkami, to napij się wody. Zalecamy, aby pić minimum 1,5 l wody dziennie. Głód jest często mylony z pragnieniem. Zawsze gdy poczujesz głód najpierw napij się wody. Dodatkowo picie odpowiedniej ilości wody sprzyja utracie wagi. Woda jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu oraz jego oczyszczania. Każdy ma indywidualne zapotrzebowanie na wodę. Zapotrzebowanie na płyny dla przeciętnego człowieka można określić na poziomie 2,5 l dziennie, także te zawarte w żywności, warzywach czy owocach. Dlatego samej wody należy pić nie mniej niż 1,5 l dziennie. 
  4. Dbaj o to, aby posiłek przebiegał w spokojnej i przyjemnej atmosferze oraz żeby nie był zakłócany przez inne czynności.
  5. Stres to główna przyczyna wzdęć, zaparć, skurczów jelit czy nadkwaśności żołądka. Dlatego unikaj jedzenia w stanach zmęczenia i podenerwowania.
  6. Aby nie podrażniać śluzówki żołądka, nie jedz na czczo potraw mocno słonych, bardzo słodkich, ostrych czy tłustych.
  7. Unikaj bardzo gorących potraw. Wpływają niekorzystnie na śluzówkę jamy ustnej, przełyku i żołądka, co może powodować stany zapalne, a po dłuższym czasie nawet inne poważne choroby.
  8. Po każdym posiłku chwilę odpocznij, po to aby organizm zaczął spokojnie trawić.
  9. Stosuj przyprawy. Naturalne przyprawy są świetnymi źródłami witamin i minerałów oraz korzystnie wpływają na organizm choćby poprzez poprawienie trawienia, działanie antybakteryjne czy antywirusowe. A dodatkowo– ostre przyprawy zawierają kapsaicynę oraz jej pochodne związki, które wykazują działanie termogeniczne. Oznacza to, że mogą brać udział w szybszym rozpadzie tłuszczów i przyspieszeniu przemian metabolicznych. 
  10. Staraj się jeść jak najbardziej różnorodnie. Jedz wszystko, ale w odpowiednich dla siebie ilościach. Warto, aby w naszej codziennej diecie znajdowały się takie produkty jak: warzywa, owoce (w nie za dużych ilościach), dobre białka, węglowodany i tłuszcze. Produkty z każdej grupy mają inne właściwości dla naszego organizmu, dlatego starajmy się z nich wszystkich korzystać. 

Zachęcamy do tego, aby skupiać się nie tylko na tym co jemy, ale również na tym jak jemy. Dajcie nam znać czy stosujecie któreś z wymienionych zasad zdrowego odżywiania. A może macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na zdrowe odżywianie?


Powiązane zagadnienia- wpis: zasady zdrowego odżywiania, jak zdrowo się odżywiać, jak zdrowo się odżywiać i schudnąć, proste zdrowe odżywianie, odżywianie dla zdrowia, jak prawidłowo się odżywiać, zdrowe odżywianie, 10 zasad zdrowego odżywiania,

Powiązane zagadnienia- blog: dietetyczne przepisy, fit przepisy, zdrowe przepisy, dietetyczne przepisy blog, fit przepisy blog, zdrowe przepisy na diecie, zdrowe przekąski, przepisy ze zdjęciami, przepisy z kalorycznością, przepisy z makroskładnikami, darmowy jadłospis, dieta online, dieta online cena

4.9 49 Liczba ocen
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Magda

W pełni się zgadzam ze wszystkim co publikujecie!

Oliwia

Dziękuję za to wszystko 🙏🏼❤️🔥 Jesteście najlepsi!