Menu
Zdrowie / Umysł

Motywacja do zmiany- Jak odkryć siebie?

Jak znaleźć motywację do działania i jak ją utrzymać? Gdzie szukać inspiracji? Jak radzić sobie w gorszych chwilach, gdy poziom naszej motywacji spada? Sprawdź!

W teatrze zawsze najdroższe są miejsca w pierwszym rzędzie. W spektaklu pod tytułem „Twoje życie” nie dość, że nie występujesz to dodatkowo siedzisz na ostatnim miejscu.
Ludzie na scenie, mówią Ci jaki jesteś i co powinieneś. Ludzie w pierwszych rzędach zachowują się tak, jakby znali Ciebie lepiej niż Ty sam. A Ty? Siedzisz na samym końcu w ciemnym rogu, a widać Cię tylko dlatego, bo ktoś nie domknął drzwi od korytarza gdzie zapalone jest światło.

Jak się zmotywować do zmiany?

Jak się zmienić?

Jeśli nie jesteś pewny siebie, swoich planów i marzeń to zawsze będziesz „pod”. Więc jak to zmienić? Jak stać się pewnym siebie człowiekiem i pewnym swoich planów?
W początkowym okresie życia słuchamy się np. rodziców, którzy mówią nam co mamy robić: pobaw się, umyj rączki, zjedz do końca, zaśpiewaj piosenkę itp. Ale przychodzi taki czas w którym powinniśmy sami decydować o tym co robić, jak się zachowywać i jak żyć.

Jak zacząć decydować o swoim życiu?

I wtedy już nie powinieneś działać jak zaprogramowana maszynka, która wykonuje polecenia wszystkich dookoła. Każdy z nas przeżył taką sytuacje, w której powiedział publicznie o swoich planach i marzeniach i został skrytykowanych przez „najbliższych”. Dlaczego słowo najbliższych umieściłem w cudzysłowie? Bo ci ludzie mogą być blisko fizycznie, spędzać z Tobą czas, ale nie znają Ciebie wewnątrz i niestety to może być Twoja wina. Dlaczego? Bo nie jesteś na tyle pewny swoich planów i marzeń, by o nich mówić z pasją, zaangażowaniem i miłością.

Jak przestać obawiać się krytyki innych?

Pamiętaj, że zawsze mocniejsza emocja wygrywa. Dam przykład: wyobraź sobie, że wygrałeś 6 w totka, jutro odbierasz wygraną w wysokości 1 mln złotych, wracasz do domu i widzisz zrozpaczoną rodzinę, która oznajmia Ci, że zaginęła bardzo bliska Ci osoba. Ten milion przechodzi w zapomnienie. Do czego zmierzam? Jeśli Twoje emocje względem Twoich marzeń będą mocniejsze od emocji krytyki Twoich znajomych, wygrasz i ponadto może być tak, że zaczną Cię w tym wspierać. Są ludzie, którzy od najmłodszych lat mówią głośno „ja chce być pilotem”, „ja chcę być skrzypkiem” i wszyscy widzą, że jak leci samolot to cały się trzęsie, czy już od dziecka chciał się zapisać do szkoły muzycznej. I w takich ludzi wierzy się bardziej niż w takich, którzy nagle mają „widzimisię” i kolejny głupkowaty, nieprzemyślany do końca pomysł na swoje życie.

Jak zacząć decydować o swoim życiu?

Jak zacząć żyć pełnią życia?

Trzeba zrozumieć tych ludzi którzy krytykują, bo jeśli Twoje plany i marzenia nie są połączone z jakąkolwiek wiedzą i w związku z tym występuje u Ciebie brak pewności to taka reakcja jest naturalna i w wielu przypadkach nie chodzi wcale o podcinanie skrzydeł.
Poświęć czas na rozwój i naukę. Im więcej będziesz wiedzieć o danej dziedzinie, która Cię interesuje tym będziesz pewniejszy tego co chcesz robić lub już na starcie możesz sam dojść do tego, że to jednak nie to. Bądź elastyczny i nie idź w zaparte z samym sobą jeśli czegoś nie czujesz.

Kiedy najlepiej powiedzieć innym o swoich planach?

To zależy od tego jaki jesteś i jacy ludzie Cię otaczają. Możesz o tym mówić często i małymi porcjami, albo nic nie mówić, rozwijać się i powiedzieć o tym głośno wraz z planem, który jest pokryty wiedzą większą niż podstawowa. Czy zmierzam do tego, że zdanie ludzi ma być dla nas całkowicie nieistotne? To zależy jakich ludzi! Jeśli chcesz się poradzić osoby, która nic w życiu nie osiągnęła, nie dlatego, że cały czas próbuje coś zmienić w swoim życiu, ale dlatego że jest typem człowieka „krytykanta”- to jaki jest sens? Chcesz się kogoś doradzić? Napisz wiadomość do człowieka, który jest w miejscu do którego Ty zmierzasz! Jest Facebook i Instagram, więc warto z tego skorzystać, nawet jeśli ten ktoś Ci nie odpiszę. Nic nie stracisz. Szukaj grup na Facebooku z ludźmi podobnymi do Ciebie. Chcesz być fotografem? Poszukaj grupy dla początkujących fotografów- uwierz mi, że tam nikt Cię nie skrytykuję i nie podetnie Ci skrzydeł.

Kiedy warto odciąć się od „znajomych”?

Wyobraź sobie, że jesteś na etapie, w którym Twoje osiągnięcia i wiedza w danej dziedzinie są już na takim poziomie, że robią wrażenie na innych ludziach. Masz ten stan? I teraz, jeśli mimo Twoich zdolności uzupełnionych ciężką pracą Twoi znajomi nadal będą się naśmiewać i kpić z Twojego pomysłu… Nawet się nie zastanawiaj! Ale jeśli zmienią zdanie i zaczną Cię wspierać to znaczy, że byłeś osobą, która mogła całe życie dużo mówić i mało robić i z tego powodu reakcja Twoich przyjaciół była taka, a nie inna.
Jeśli codziennie mówisz o tym, że chcesz zmienić pracę i nic z tym nie robisz przez kolejny rok, to nikt nie może brać Twoich słów poważnie.
Jeśli dasz sobie słowo i go nie dotrzymasz to sam siebie nie traktujesz poważnie, więc nie oczekuj, by inni tak Cię traktowali.

Jak zacząć żyć pełnią życia?

A co jeśli zupełnie nie masz pomysłu na swoje życie?

Jeśli jesteś w „czarnej dupie” i nie wiesz co chcesz robić w życiu i co Cię interesuję to Twoim głównym życiowym zadaniem na ten moment jest zastanowić się: o czym lubisz rozmawiać czy na jakich ludzi patrzysz i myślisz sobie „WOW”. Odnalezienie siebie w sobie to największy skarb jaki kiedykolwiek możesz w życiu odnaleźć.
Droga do realizacji Twoich marzeń w późniejszym etapie jest już tylko niesamowitą przyjemnością uzupełnioną wszystkimi możliwymi emocjami i stanami jakie może poczuć i przeżyć człowiek.

Moimi pasjami są dietetyka i języki obce. Jestem typem człowieka jednośladowego. Potrafię robić tylko jedną rzecz jednocześnie. 
Wybrałem dietetykę, a w sumie to sama się wybrała. Dojście do momentu spełnienia zajęło mi 8 lat, czyli jest to 1/10 mojego życia jeśli założymy, że przeżyję 80 lat. 
Nie opiszę Wam tego stanu, który mi towarzyszył przez ostatnie lata, bo to po prostu trzeba przeżyć.
Życzę Wam wszystkim szczęścia, powodzenia i wytrwałości w swoich planach. I proszę Was również o jedno- trzymajcie za mnie kciuki, kiedy zdecyduję się zacząć rozwijać moją drugą pasję jaką są języki obce.
Ps. W moim przypadku musiałem uciąć kontakty ze wszystkimi ludźmi, którzy otaczali mnie w czasie kiedy rozpoczynałem swoją zmianę. Po wielu latach ci sami ludzie w dniu moich urodzin na Facebooku, życzą mi kolejnych sukcesów i jestem przekonany, że są to życzenia prosto z serca.
Ludzie się zmieniają tak samo jak Ty, lecz nie zawsze na lepsze. Warto o tym pamiętać.
Rób swoje w ciszy, niech efekty przemawiają za Ciebie na największej mównicy świata jaką jest Twoje serce.


Nasza strona to blog dietetyczny na którym codziennie publikujemy:
– porady dietetyczne
– przepisy na śniadanie
– przepisy na obiad
– przepisy na kolacje
– przepisy na przekąski
– przepisy na desery

Powiązane zagadnienia- wpis: motywacja do zmiany, jak znaleźć motywację, jak utrzymać motywację, jak się zmienić, jak znaleźć pomysł na swoje życie, motywacja do działania, jak znaleźć motywację do nauki, jak znaleźć motywację do działania, brak pomysłu na siebie, jak zacząć żyć własnym życiem,

Powiązane zagadnienia- blog: dietetyczne przepisy, fit przepisy, zdrowe przepisy, dietetyczne przepisy blog, fit przepisy blog, zdrowe przepisy na diecie, zdrowe przekąski, przepisy ze zdjęciami, przepisy z kalorycznością, przepisy z makroskładnikami, darmowy jadłospis, dieta online, dieta online cena

Kliknij, aby poznać inne przepisy kulinarne z poniższym składnikiem:

5 35 Liczba ocen
Ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Magda

Bardzo mądre i inspirujące słowa

Domi Zaremba

Dziękujemy 🙂 Cieszymy się, że się podoba.

Krzysztof Warner

Hej, świetny wpis , a mam takie pytanie kiedy wlatują nowe filmy z sezonu drugiego ? 🙂 pozdrawiam serdecznie.

Magda

Też na to czekam z niecierpliwością, ale niestety odpowiedzi chyba na razie nie uzyskamy… To ogromna lekcja cierpliwości!

Domi Zaremba

Pięknie napisane z tą cierpliwością 🙂 Pozdrawiam serdecznie

Domi Zaremba

Bardzo się cieszymy i dziękujemy za komentarz 🙂 Oby jak najszybciej- też nie możemy się doczekać! Pozdrawiamy serdecznie