Menu
Styl życia / Zdrowie

8 sprawdzonych sposobów na szybkie, tanie i zdrowe zakupy

Jak robić zakupy spożywcze by były szybkie, tanie i zdrowe? Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym zakupy staną się dla Ciebie przyjemnością. Sprawdź!

W dzisiejszych czasach robienie zakupów spożywczych bywa sporym wyzwaniem. Już samo sprawdzenie i zrozumienie składu poszczególnych produktów może okazać się bardzo trudne. Ciężko dokonać wyboru, gdy półki sklepowe aż się uginają od mnóstwa produktów. Tym bardziej, że większe sklepy i producenci stosują wiele sztuczek by przekonać nas do zakupów.
Najchętniej robiłabym zakupy od sprawdzonych rolników i dostawców lub w małych, lokalnych sklepikach. Ale o to często dosyć trudno. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na zakupy spożywcze!

8 sprawdzonych sposobów na szybkie, tanie i zdrowe zakupy
8 sprawdzonych sposobów na szybkie, tanie i zdrowe zakupy

Jakie są nasze sprawdzone sposoby na zakupy?

  1. Na zakupy nigdy nie chodzimy głodni i bez listy zakupów. W ten sposób unikamy kupowania pod wpływem emocji, całkowicie niepotrzebnych rzeczy. 
  2. Zwracamy uwagę na świeżość produktów oraz czy termin przydatności nam odpowiada względem ilości dni, na które planujemy zrobić zakupy.
  3. Kupujemy produkty jak najmniej przetworzone, bez nienaturalnie wydłużonego czasu przydatności do spożycia. Ponieważ pod wpływem różnych procesów, którym są poddawane ich wartość odżywcza jest niższa. 
  4. Staramy się ograniczać kupowanie produktów w opakowaniach z aluminium, plastiku, folii. Tworzywa tego typu zatruwają planetę. I liczy się każda próba podjęcia ograniczenia zużywania tego typu surowców. 
  5. Dokładnie czytamy etykiety. Staramy się wybierać produkty z prostym i jak najkrótszym, najlepiej naturalnym składem. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni to korzystamy z bardzo pomocnych aplikacji, które za pomocą zeskanowania kodu kreskowego pomagają rozszyfrować co znajduje się w produkcie. Bo jak wiadomo, nie wszystkie produkty z grupy „E” są szkodliwe, tak samo jak i pod pewnymi skomplikowanymi nazwami kryje się coś, czego nie trzeba się obawiać. 
  6. Na zakupy wybieramy się w godzinach najmniejszego natężenia ruchu. Każdy powinien zaobserwować i wybrać takie godziny najprzyjemniejsze do robienia zakupów w swoich ulubionych sklepach. W ten sposób znacznie skracamy i umilamy czas spędzony na robieniu zakupów spożywczych. 
  7. Takie produkty jak ryże, kasze, warzywa strączkowe, oleje czy owoce suszone kupujemy przez internet. Głównie dlatego, że jest znacznie taniej i przede wszystkim wygodniej. 
  8. Staramy się robić zakupy jak najrzadziej jest to możliwe. Oczywiście jest to głównie uwarunkowane rodzajem żywności jaki się spożywa, ale nam udaje się robić zakupy co 4-5 dni. Wystarczy tylko mieć dokładnie rozplanowane posiłki na kilka dni do przodu. W ten sposób oszczędzamy dużo czasu w ciągu dnia. A dodatkowo coraz częściej zamiast stacjonarnych zakupów wybieramy zakupy z dostawą do domu. Jeżeli robisz zakupy tak jak my nie częściej niż co 4-5 dni to korzystanie z dostawy do domu zakupów spożywczych jest bardzo wygodnym wyborem.

Podstawą udanych zakupów jest dobra organizacja. Dodatkowo warto przyjrzeć się czy jakieś produkty są przez nas często wyrzucane- według badań statystycznych, Polacy rekordowo marnują żywność (średnio wyrzucamy 9 mln ton jedzenia rocznie, a 42% Polaków przyznaje się do marnowania jedzenia).
Dlatego warto zawsze przed planowanymi zakupami sprawdzić jakie produkty mamy w domu i na tej podstawie tworzyć naszą listę. Nie warto kupować za dużo. Najlepiej planować tygodniowe menu w taki sposób, aby uwzględniać ile średnio zjadają domownicy.